28 Temmuz 2014 ,  Pazartesi
 
Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Bağış Hesaplarımız   |   Çalışma Birimleri   |   Faaliyetlerimiz   |   Basında Biz   |   Ürünlerimiz   |   Foto Galeri   |   Iletisim   |  
 
Basında Biz << geri  

 

KİBELYA BEBEKLER TURİSTİN GÖZBEBEĞİ
HÜRRİYET AKDENİZ / 25.10.2010
KYBELYA BEREKETİ

MİLLİYET / 23 Eylül 2010

Çocuklar için Masal Odası


ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ / 11 Ağustos 2010     

 

Açılışını Antalya Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Günseli Akaydın’ın yaptığı Masal Odası’nda, çocuklara çizgi film ve slayt eşliğinde çocuk gelişim uzmanları tarafından masal okunacak.

Antalya Gönüllüleri Derneği tarafından Mart ayında “Bir Kitap Bin Işık” adıyla bir kitap kampanyası başlatılmıştı. Kampanyadan toplanan kitaplara, Antalya Gönüllüleri Derneği üyelerinin satın aldığı kitaplar da eklenerek Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi’nde çocuklar için bir Masal Odası yapıldı. Odanın tefrişatını yine Gönüllüler ve sponsorlar karşıladı.

Masal Odası’nın açılışını Dr. Günseli Akaydın çocuklarla birlikte yaptı. Akaydın şunları söyledi: “Haşim İşcan Aile Merkezi’nde özellikle gecekondu semtlerindeki kadınlarımıza yönelik aile bütçelerine katkı sağlayacak el sanatları kursları düzenliyoruz. Bunun yanında kadınlarımıza toplum bilinci oluşturmak için sağlık, hukuk, yurttaşlık bilgisi gibi dersler veriyoruz. Kadınlarımız dersteyken, çocukların da keyifli saatler geçirebileceği, okul öncesi eğitim alabileceği bir Masal Odası kurduk” dedi.

Masal Odası’nda 2 bine yakın masal kitabı bulunduğunu anlatan Dr. Günseli Akaydın, “Masal Odası’nda çocuk gelişim uzmanı ve çocuk eğiticisi tarafından çocuklara slayt ve çizgi film eşliğinde masallar okunacak. Okul öncesi eğitime yönelik çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Amacımız kendini ve yeteneklerini tanıyan, ifade edilebilen, problem çözebilen, öz güvenli, aktif, yaratıcı ve mutlu bireyler yetişmesine destek olmak. Eğitimde fırsat eşitliği düşüncesinden hareketle Masal Odası’ndan eğitim olanaklarından yeterince yararlanamayan çocuklara öncelik tanınacak” diye konuştu.


 

Miniklerin talebine anlamlı yanıt. Akaydın öğrencilerin mektubunu yanıtsız bırakmadı

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ / 8 Haziran 2010            

 

Dağ İlköğretim Okulu öğrencileri, Başkan Akaydın ve Antalya Gönüllüleri Derneği tarafından Antalya’ya davet edildi. Lunaparkta gönüllerince eğlenen öğrenciler, AKM Perge Salonu’nda da “Dersimiz Atatürk” adlı filmi ücretsiz izledi.

 
Dağbeli Beldesi Dağ İlköğretim Okulu 6/A sınıfı öğrencisi Emine Özdemir, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’a isteklerini anlatan bir mektup yazdı. Mektubunda tiyatro, sinema gibi sosyal ve kültürel faaliyetlere katılamadıklarını ifade eden Özdemir, “22-23 Nisan’da merkezdeki çocukların yüzünü güldürdünüz. Onları lunaparklara götürdünüz ama bizler gidemedik. Bir gün de bizimle gülüp eğlenmeniz ve bizleri de sevindirmeniz umuduyla, saygılarımla. Elinizden öpüyorum” diyerek arkadaşları adına duygularını ifade etti.  

‘DERSİMİZ ATATÜRK’ FİLMİNİ İZLEDİLER
Başkan Akaydın da adına gelen mektuba duyarsız kalamadı. Öğrencilerin isteklerini yerine getiren Akaydın, öğrencilerin Antalya’da güzel bir gün geçirmesini sağladı. Öğrenciler, önce Lunapark’ta gönüllerince eğlendi. Antalya Gönüllüleri Derneği’nin Gelecek Biziz Birimi de Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek ‘Dersimiz Atatürk’ adlı filmin ücretsiz gösterim iznini aldı. Yazar Turgut Özakman’ın kaleme aldığı, yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın üstlendiği filmin DVD’si kargo ile Antalya’ya gönderildi. Antalya’da ilk kez ücretsiz olarak filmi izleyen Dağ İlköğretim Okulu öğrencileri, film sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’a teşekkür etti.
 
EMİNE ÖZDEMİR’İN MEKTUBU
Emine Özdemir, mektubunda şöyle dedi: “Sayın Başkanım… Ben Döşemealtı’na bağlı Dağbeli beldesinde Dağ İlköğretim Okulu’nda okumaktayım. Bizler gibi dağların arkasında kalmış, tiyatroya, sinemaya gidemeyen, sosyal çalışmalara katılamayan biz Dağ İlköğretim Okulu öğrencilerinin de yüzünü güldüreceğinize inanıyor, en yakın zamanda sizi okulumuza bekliyoruz.
Not: 22-23 Nisan’da merkezdeki çocukların yüzünü güldürdünüz, onları lunaparklara götürdünüz. Ama bizler gidemedik. Bir gün de bizimle gülüp eğlenmeniz ve bizleri de sevindirmeniz umuduyla (ama bu ‘bir gün’ çok uzak olmasın mümkünse, biz büyümeden) saygılarımla. Elinizden öpüyorum. Ben sınıf başkanı olarak da sizinle kardeş kurum olmak ve sınıfıma destek almak istiyorum. Cevap verir misiniz lütfen? İyi çalışmalar.”

 

 

En güzel dantele altın

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ / 14 Mayıs 2010

Antalya Gönüllüleri Derneği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen “Dantelya Projesi” kapsamındaki dantel ve oya yarışmasında dereceye girenlerin ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın tarafından verildi.

Kadınların el emeklerini değerlendirmek ve istihdama dönüştürmek amacıyla hazırlanan “Dantelya Projesi” çerçevesinde Antalya çapında dantel ve oya yarışması düzenlendi. Yarışmaya 85 kadın birden fazla eserle katıldı. Kız meslek liselerinden emekli öğretmenlerin oluşturduğu jürinin seçtiği eserler, Haşim İşcan Aile Merkezi’nde sergilendi. Bu eserler arasından dereceye girenler belirlendi.

Dereceye girenlere ödülleri Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi’nde Başkan Mustafa Akaydın’ın da katıldığı törenle sahiplerine verildi. Akaydın, birinci olan Nurgül Cıngı’yı altın bilezik, ikinci olan Gül Kartal’ı üç çeyrek altın, üçüncü olan Medine Karan’ı iki çeyrek altınla ödüllendirdi. Mansiyon kazanan Eda Emek, Nurgül Tanrıverdi ve Saadet Güven’e de birer çeyrek altın hediye edildi. Yarışmaya sponsor olan Mertkan Kuyumculuk’un sahibi Kaleiçi Arasta Çevre ve Esnaf Derneği Başkanı Özgür Erdoğan ile Miami Dönercilik’in sahibi Vecdi Karıklar’a teşekkür belgesi verdi.

GÖNÜLLÜLERİ KUTLADI
Başkan Mustafa Akaydın, Antalya Gönüllülerinin son bir yılda çok güzel etkinlikler ve sosyal projelere imza attığını belirterek, “Antalya’yı bu tür etkinliklerle renklendirdiler. Kendilerini gerçekten kutluyorum. Kadınların istihdamına yönelik önemli projeleri hayata geçiriyorlar. Dantelya çok özel bir düşünce. Bunu geliştirmek ve yöresel bir ürün haline getirmek gerek” dedi.
İKİNCİ İSTİHDAM PROJESİ
Antalya Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Günseli Akaydın, Dantelya’nın, Kibelya’nın ardından ikinci istihdam projeleri olduğunu söyledi. Akaydın, el emeği dantel ve oyaların, Antalya’da kadınlara istihdam yaratmak üzere değerlendirilmesi ve ücret karşılığı pazarlanmasını kapsayan Dantelya’nın bir amacının da unutulmaya yüz tutan el sanatlarını yaşatmak olduğunu kaydetti.
 
 
 
 

Günseli Akaydın “Yılın simge annesi” seçildi

BÜYÜKŞEHİR ANTALYA / 12 Mayıs 2010

Antalya Evrensel Sanatçılar Derneği Başkanı Mustafa Balık ve yönetim kurulu üyeleri, sosyal hizmet alanında birçok başarılı projeye öncülük eden Dr. Günseli Akaydın’ı Antalya’da yılın simge annesi seçerek, plaketle ödüllendirdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın sosyal hizmetler alanında fahri danışmalılığını yürüten eşi Dr. Günseli Akaydın yılın simge annesi seçildi. Antalya Evrensel Sanatçılar Derneği Başkanı Mustafa Balık, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Dr. Günseli Akaydın’ı ziyaret etti.
ÖRNEK PROJELER YÜRÜTÜYOR
Balık, Dr. Günseli Akaydın’ın başarılı birçok sosyal projeye imza atığını belirterek,  “Günseli Hanım’ın çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Antalya Gönüllüleri Dernek Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde sağlık, eğitim ve çevre konularında yürüttüğü örnek projeleri Antalya adına değerli buluyoruz. Bu çalışmalarından dolayı Günseli Akaydın’ı bütün anneler adına simge anne seçmek istedik. Bütün annelerin bu özel gününü kutluyoruz”  dedi. Mustafa Balık ve yönetim kurulu üyeleri daha sonra Dr. Günseli Akaydın’a plaket sundu.
TÜM ANNELER ADINA KABUL EDİYORUM
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dr. Günseli Akaydın, Antalya Evrensel Sanatçılar Derneği’ne teşekkür etti. Bütün annelerin çok özel olduğunu söyleyen Dr. Günseli Akaydın, “Bu konuda simge olmak çok önemli. Bir anne her şeyden önce üretkendir. Topluma faydalıdır. Ben de çalışmalarıma sosyal yararlılık içinde devam ediyorum. Bu plaketi tüm anneler adına kabul ediyorum” diye konuştu.
 

 

 

 

ENGELSİZSİNİZ ETKİNLİĞİ

BÜYÜKŞEHİR ANTALYA / 13 Nisan 2010

 

 

GÖNÜLLÜLER HUZUREVİ VE GENÇLİK MERKEZİNDE

BÜYÜKŞEHİR ANTALYA / 8 Mart 2010

 

BÜYÜKŞEHİR ENGELLERİ UNUTTURDU, ENGELSİZ YÜREKLER GÖNÜLLERİ FETH ETTİ.

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ / 1 Mart 2010

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Gönüllüleri Derneği işbirliği ile düzenlenen “Engelsizsiniz” etkinliğinde çeşitli engel grubundaki bireyler, gösterileri ile izleyenlerin gönlünü fethetti.

Sanatsal etkinlikte, engelliler bale ve hiphop gösterisi yaptı, kolbastı oynadı. Türkiye’nin ilk tekerlekli sandalye bale topluluğu performansları ile ayakta alkışlandı. Duygu fırtınasının yaşandığı gösteriden elde edilen gelir yine engelliler yararına harcanacak.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın eşi Dr. Günseli Akaydın’ın başkanlığını yürüttüğü Antalya Gönüllüleri Derneği, düzenlediği anlamlı proje ile Türkiye’de bir ilke imza attı. Derneğin Engelliler Birimi’nin hazırladığı projede, çeşitli engel gruplarındaki çocuk ve gençler “Engel-sizsiniz”' adlı müzik ve dans etkinliğinde bir araya gelerek sanatsal bir faaliyete imza attı.

TÜRKİYE’DE BİR İLK
İki ay gibi kısa bir sürede çalışmalarını tamamlayan engelli grup Haşim İşçan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, işitme ve zihinsel engelli çocuklar kolbastı, zeybek oynadı. Down sendromlu çocuklar hiphop dans gösterisi yaparken, görme ve işitme engelli gençler de enstrüman çaldı. Türkiye'deki ilk tekerlekli sandalye bale topluluğu olma özelliğini taşıyan grup etkinliğe ayrı bir renk kattı. Topluluk, Cafe Anatolia’nın September Storm adlı eseri eşliğinde dans etti.
Yine engelli gençlerin ‘Ispanaklı yumurta’ skeci davetlileri gülmekten kırdı geçirdi.
ENGELLİLER SAHNEDE ŞOV YAPTI
Bedenlerindeki engeli, yürekleri ile ortadan kaldıran engelli bireyler sahne performansları ile izleyenleri büyüledi. Antalya Gönüllüleri Derneği Engelliler Birimi Üyesi Selen Demirel ve Antalya Devlet Opera ve Balesi’nde tenor olarak görev yapan eşi Devrim Demirel öncülüğünde hayata geçirilen etkinlikte, 63 kişilik topluluk sahnede adeta şov yaptı. Tüm engellerin ortadan kalktığı etkinlikte, Haşim İşcan Kültür Merkezi’ni dolduran izleyiciler sahne kahramanlarını dakikalarca ayakta alkışladı.
BAŞKAN AKAYDIN: ANTALYA’YA YAKIŞTI
Gösteriyi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın da büyük bir coşku ve heyecanla izledi. Başkan Akaydın,  Devrim ve Selen Demirel çiftine teşekkür etti, Antalya Gönüllüleri Derneği Başkanı eşi Dr. Günseli Akaydın ile engelliler birimi üyelerini kutladı. Başkan Akaydın, “Gösteriden çok duygulandım. Antalya’ya yakışan bir etkinlik oldu. Bu alanda gösterinin daha da geliştirilerek sahneye konulması için maddi ve manevi her türlü desteği vermeye hazırım. Engelleri ortadan kaldırarak bu çalışmayı sahneye koyan arkadaşlarımı kutluyorum. Yüreklerini ortaya koydular. Yoğun bir duygu fırtınası yaşıyorum. Duygularımı kelimelere dökmekte zorlanıyorum. Engelli bireylerimiz bizim için çok önemli. Onların sanat alanında kendilerini göstermesi ayrı bir önem ve anlam taşıyor. Onları bu cesaretinden dolayı kutluyorum” dedi.
AKAYDIN MÜJDE VERDİ
Büyükşehir Belediyesi olarak engellilere yönelik yapılan çalışmaları anlatan Başkan Akaydın, “Işıklar Caddesi’nde engellilere yönelik düzenlemeler yapıyoruz. Antalya’da ilk defa görme engelli vatandaşlarımıza yönelik kaldırım düzenlemesi yapacağız. İki yıl içinde toplu taşım araçlarımız engellilerimize hizmet edebilir hale gelecek” diye konuştu. Başkan Akaydın, konuşmasında bir de müjde verdi. Çıplaklı mevkiinde yapımına başlanan ancak kaynak sıkıntısı nedeniyle inşaatı duran Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nin ikinci kez ihalesinin yapıldığını hatırlatan Başkan Akaydın, “Yeniden inşaat çalışmaları başlayacak. Ve merkez engelli bireylerimizin hizmetine açılacak” şeklinde konuştu.
ENGELLİ DAHİLER YETİŞİYOR
Antalya Gönüllüleri Derneği Başkanı Dr. Günseli Akaydın da fiziksel engelin hiçbir başarıyı kısıtlayamayacağını belirterek, bunun en iyi örneğini etkinlikte yaşadıklarını söyledi. Bir çok alanda engelli dahilerin yetiştiğini söyleyen Günseli Akaydın, “Görme engelli dünyaca ünlü ressam Eşref Armağan ve işitme engelli ünlü besteci Beethoven gibi birçok örnek karşımızda. Bugün bu sahnede yer alan arkadaşlarımız, tüm engelleri ortadan kaldırarak bir başarıya imza attı. Bundan sonrada çalışmalarını daha ileri taşıyacaklar. Bu güzel günü yaşattıkları için kendilerini tebrik ediyorum” dedi.
DUYGU SELİ YAŞANDI
“Engel-sizsiniz” etkinliğini çok sayıda Antalyalı izlerken sahnede çocuklarını izlemeye gelen veliler duygulu anlar yaşadı. Öte yandan Haşim İşcan Kültür Merkezi sahne önünde oluşturulan platformda gösteriyi tekerlekli sandalyede izleyen engelliler arkadaşlarını alkış yağmuruna tuttu. Gösteri sonrasında Başkan Akaydın ve eşi Dr. Günseli Akaydın, Antalya’nın gönlünü fetheden gençlerle Haşim İşcan Aile Danışma Merkezi’nde bir araya gelerek hediyelerini sundu

ENGELLİLERDEN BALE VE HİPHOP GÖSTERİSİ
DHA / 28 Şubat 2010 PAZAR

 

Antalya Gönüllüler Derneği Başkanı Günseli Akaydın, Mor ve Ötesi müzik grubunun engelli bale grubu ile çalışmak istediğini söyledi.
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Gönüllüler Derneği'nin 'Tutku engel tanımaz' başlığı ile hazırladığı müzik ve dans gösterisi, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 60 engellinin yeteneklerini sergilediği programda, hiphop, kolbastı, halk oyunları, zeybek, tango, solo enstrüman performans gibi gösteriler izleyici ile buluştu. Etkinlikte ayrıca Türkiye'de ilk kez kurulan engelli bale grubu, 7 dakikalık gösterisini sundu. Programa Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Antalya Gönüllüler Derneği Başkanı Günseli Akaydın katıldı.

Birbirinden özel yeteneklerini sergilemek için sahneye çıkan engellilerin izleyicilere muhteşem dakikalar yaşattığı program, görme engelli Alp Özsökmen'in çello ile sergilediği solo performansla başladı. Özsökmen'in ardından keman ve piyano çalan yine görme engelli Zeynep Temirci performansını sergiledi. Etkinlikte sahne alan ilköğretim öğrencisi yürüme engelli Tuğba Ak ise yan flüt ile büyük alkış topladı. Amacının ileride psikolog olup yan flüt ile insanları tedavi etmek olduğunu söyleyen Ak, sempatik tavırları ile de büyük beğeni topladı. Yine yürüme engelli Umut Özberk piyanosu ile çaldığı şarkılarla izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Seyircilere seslenen Özberk, "Bu etkinlik ile umarım bizi biraz daha anlarsınız" dedi. Program yine engelli öğrenciler tarafından oluşturulan hiphop, kolbastı, halk oyunları, zeybek, tango dans gruplarının gösterisi ile devam etti.


ENGELLİLERDEN BALE
Programda en fazla ilgiyi ise Türkiye'de ilk kez kurulan engelli bale grubu gördü. Antalya Sakatlar Derneği'nden seçilen ve yaşları 25 ile 35 arasında değişen 10 kişilik grup "Sonbahar Hikayesi" adlı vals müziği eşliğinde "Dansın Büyüsü" adını verdikleri dans gösterisini sundu. Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) balerin ve baleti Sevgim Aksoy ile Ali Basmacı'nın çalıştırdığı grup, ayakta alkışlandı. Son bölümde ise işitme ve zihinsel engelli çocuklar, kolbastı ve teke zortlatması oynadı. Down sendromlu çocuklar ise koro eşliğinde hiphop şarkıları söyledi.
Etkinlik sonunda izlenimlerini basın mensupları ile paylaşan Mustafa Akaydın, büyük bir duygu yoğunluğu yaşadığını söyledi. Etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyleyen Akaydın, "İnsanlığa sığmayan olayların yaşandığı Türkiye'de insanlık dersi verecek bir duygu felsefesi sunuldu. Bu etkinliği daha üst boyutlara taşımamız gerektiğini düşünüyorum. Biz belediye olarak onlara her türlü katkıyı sağlayacağız. Bu konuda söz veriyorum, sonuna kadar arkalarındayım. Bu gün bu arkadaşlarımız sadece bana değil, Türkiye'deki tüm belediyelere ders verdi. Az önce bir meclis üyesi arkadaşım 'İşte sanatçıların en güzel açılımı böyle olur, engelli sanatçı açılımı' dedi. Tüm Türkiye ne demek istediğimizi anlıyor" diye konuştu.
Programda sunulan gösterilerin daha da büyütüleceğini belirten Günseli Akaydın ise özellikle Türkiye'de ilk kez kurulan engelli bale grubuna yoğun ilgi olduğunu söyledi. Birçok yerden gösteri teklifi aldıklarını da belirten Akaydın, "İstanbul kaynaklı yaptığımız son görüşmede Mor ve Ötesi isimli grubun bu çocuklarımızla çalışmak istediğini öğrendim. Biz de kendilerinin ihtiyaçlarını karşılayıp onları İstanbul'a göndermeyi planlıyoruz" dedi.


TUTKU ENGEL TANIMAZ
Projenin genel sanat yönetmenliğini üstlenen ANTDOB koristlerinden tenor Devrim Demirel ise "Tutkunun engel tanımadığını tüm Türkiye'ye gösterdiğimiz için çok mutluyum. Hayalimiz bale topluluğu ile yarım saat süren bir eseri, devlet opera bale sahnesine koymak" dedi. Programın sonunda sahneye çıkan Mustafa ve Günseli Akaydın, engelli öğrencilerin oluşturduğu koro ile birlikte şarkılar
söyledi.

 

ENGELSİZSİNİZ
HÜRRİYET /  22 Şubat. 2010 Pazartesi

Aralarında, ilk kez kurulan engelli bale grubunun da yer aldığı çeşitli sanatsal gösteriler sunacak olan Antalyalı 63 engelli, &lsquoEngelsiz-siniz&rsquo projesiyle sahneye çıkmaya hazırlanıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Gönüllüler Derneği Engelliler Birliği'nin düzenlediği ortak projede, çeşitli yaşlardan bedensel ve zihinsel 63 engelli, Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin (ANTDOB) sahnesine çıkacak. Hiphop, kolbastı, halk oyunları, zeybek, tango, solo enstrüman performans gibi gösterilerini 28 Şubat'ta sunacak olan Antalyalı engelliler, sağlıklı olan herkese bu dünyada kendilerinin de var olduğu mesajını verecek.

Gösterilerden en ilginci, Türkiye'de ilk kez kurulan engelli bale grubunun sunacağı 7 dakikalık bale olacak. Antalya Sakatlar Derneği'nden seçilen ve yaşları 25 ile 35 arasında değişen 10 kişilik grup, 1.5 aydır bu gösteri üzerinde çalışıyor. ANTDOB'un balerin ve baleti Sevgim Aksoy ile Ali Basmacı'nın çalıştırdığı grup, &lsquoSonbahar Hikayesi&rsquo adlı vals müziği eşliğinde &lsquoDansın Büyüsü&rsquo adını verdikleri danslarının ilk gösteri heyecanını yaşıyor.

Projenin genel sanat yönetmenliğini üstlenen ANTDOB koristlerinden tenor Devrim Demirel, projede yer alan özellikle çocuk engellilerin duydukları heyecanın görülmeye değer olduğunu söyledi. Onları topluma kazandırmak, sosyal yaşantılarına renk getirmek ve sorunlarını çözmek amacıyla bu projenin yapıldığını belirten Demirel, engellilere, kültür ve sanatın insani değerler olduğunu ve herkes tarafından izlenip uygulanabileceğini göstermek istediklerini vurguladı. Engelsizlere ise bütün bunları engellilerden çok daha rahat yapabileceğini hatırlatmayı amaçladıklarını kaydeden Demirel, engellilerin önüne &lsquofiziksel&rsquo engel çıkaranlara seslenmek istediklerini söyledi


Tekerlekli sandalyede bale
NTVMSNBC / AA 11 Şubat. 2010 Perşembe

Antalyalı bir grup engelli çocuk ve genç, geliri yine engelliler yararına harcanacak sanat etkinliğinde rol alacak. 60 engellinin katılacağı gösteride, bedensel engelli gençler tekerlekli sandalyede bale yapacak.

ANTALYA - Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın eşi Günseli Akaydın'ın başkanlığını yürüttüğü Antalya Gönüllüleri Derneği Kültür ve Sanat Birimi ile Engelliler Birimi ortak bir sanat etkinliği projesi hazırladı.

Çeşitli engel gruplarındaki çocuk ve gençlerin rol alacağı ''Engel-sizsiniz'' adlı etkinlikte, işitme ve zihinsel engelli çocuklar kolbastı oynayacak, Down sendromlu çocuklar hiphop dans gösterisi yapacak. Görme ve işitme engelli gençlerin enstrüman çalacağı gösteride Türkiye'de bir ilk de gerçekleştirilerek bedensel engelliler bale gösterisi sunacak.

Antalya Gönüllüleri Hep Beraberiz birimi gönüllü çalışanı Selen Demirel ile Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde tenor olarak görev yapan eşi Devrim Demirel'in sahneye koyacağı etkinlikte tekerlekli sandalyede bale yapacak bedensel engelli grup, Cafe Anatolia'nın September Storm adlı eseri eşliğinde dans edecek.

Tekerlekli sandalyeli gençleri, Demirel çiftiyle birlikte Antalya Devlet Opera ve Balesi'nden gönüllü Sevgim Aksoy ve Ali Basmacı sahneye hazırlıyor.

GÖSTERİ 28 ŞUBATTA SAHNELENECEK

Sanatçı Devrim Demirel, 28 Şubat Pazar günü saat 14.00'de Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek etkinliğin gelirinin engelliler yararına harcanmasının yanı sıra topluma üç önemli mesaj da vereceğini kaydetti.

Engellilere, kültür ve sanatın insani değerler olduğu ve herkes tarafından izlenip uygulanabileceğini; engelsizlere ise bütün bunları engellilerden çok daha rahat yapabileceğini hatırlatmak istediklerini vurgulayan Devrim Demirel, son olarak da engelli vatandaşların önüne ''fiziksel'' engel çıkaranlara seslenmek istediklerini belirtti.

Demirel, biyolojik olarak engelleri olan insanların toplumdan kesinlikle merhamet istemediklerinin altını çizerek, ''Onların önüne kaldırım, merdiven olarak çıkan engelleri kaldırmamızı bekliyorlar'' dedi.

Projeyi hayata geçirme konusunda çok emek sarf ettiklerini bildiren Selen Demirel ise engellilerle büyük bir heyecanı paylaştıklarını söyledi. Antalya'daki engellilerin üyesi olduğu sivil toplum örgütleriyle engelli çocukların eğitim gördüğü okulları ziyaret ettiklerini ifade eden Demirel, tanıştıkları 150 kadar engellinin arasından sanata yatkın olanları seçerek 60 kişilik bir grup oluşturduklarını açıkladı.

 

Günseli Akaydın miniklere konuk oldu

18 Kasım 2009 Antalya Büyükşehir Belediyesi Basın Bülteni

kres

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın&rsquoın eşi Dr. Günseli Akaydın, Kanal Mahallesi&rsquondeki Şehit Binbaşı Turgut Cengiz Toytunç Anaokulu&rsquonu ziyaret ederek, çocuklarla bir araya geldi.

Okul Müdürü Bilge Suakar ve Müdür Yardımcısı Özgür Kırmızıgül&rsquoden anaokulu faaliyetleri ve çocuklar hakkında bilgi alan Günseli Akaydın, sınıfları dolaşarak çocuklarla sohbet etti. Miniklerin yoğun sevgi gösterdiği Akaydın, yaptıkları aktivitelerle yakından ilgilendi. Dr. Günseli Akaydın, çocukların ihtiyaçları ve mahalle ile ilgili sorular sordu.

Okulu çok beğenen Günseli Akaydın, okul öncesi eğitimin önemine işaret etti. Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Gönüllüleri Derneği olarak okul öncesi eğitime her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Akaydın, Antalya&rsquoda kentlilik bilincinin yerleşmesi için çalışmalara yuvalardan başlamak gerektiğini belirtti. Dr. Günseli Akaydın, bazı kenar semtlerdeki anaokulların ara öğünlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanabileceğini kaydetti.

  

 Antalya Gönüllüleri Derneği Tanışma Yemeği

16 Agustos 2009/ AKDENİZ TV

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve eşi Dr. Günseli Akaydın'ın kurduğu Antalya Gönüllüler Derneği, üyeleri tanışma yemeğinde bir araya geldi. Gönül paylaşmaktan yorulmaz sloganı ile yola çıkan Antalya Gönüllüleri Derneği maddi durumu zayıf üniversite öğrencilerine,  barınma ve burs imkanı sağlayacak

 

     Ana Sayfa     |    Dernek Hakkynda     |     Foto Galeri     |     Gizlilik Politikasy     |     Yleti?im